Historia
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej jest od ponad stu lat nieodłącznym elementem życia naszego miasta. Jej koncerty są okazją do spotkań kolejnych pokoleń łódzkich muzyków i melomanów. Na estradzie FŁ w partiach solowych błyszczeli m.in. Artur Rubinstein, Krystian Zimerman oraz Swiatosław Richter, koncerty prowadzili Grzegorz Fitelberg, Henryk Czyż i Zdzisław Szostak, a za orkiestrowymi pulpitami zasiadali Aleksander Tansman czy Paweł Klecki. Historia FŁ to jednak nie tylko wielkie nazwiska i uroczyste gale, ale przede wszystkim – tysiące spotkań i ponad sto lat wspólnego słuchania muzyki, odkrywania jej i przeżywania towarzyszących jej wzruszeń.
Wybrane wątki z naszej historii bardziej wnikliwie omawiają teksty umieszczone poniżej. Zapraszamy do lektury!
(na górze strony: drugie z najdawniejszych zdjęć Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, w muszli koncertowej w Helenowie w 1916 r. Fot. St. Zaborski - Pamiątka rodziny Nowaków)
Jak wszystko się zaczęło? Początki Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej
„Dziedzictwo miejsca”. Historia sali koncertowej FŁ
„Historia nazwami pisana” – o dziejach Orkiestry Symfonicznej FŁ
Henryk Czyż i Zdzisław Szostak - wielcy dyrygenci Orkiestry Symfonicznej FŁ
Występy gwiazd, seanse spirytystyczne i wielki pożar - nieznana historia „Thalii”
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina – 100 lat historii