Recital chopinowski - Shiori Kuwahara
Wykonawczyni:
- Shiori Kuwahara - fortepian (laureatka czwartej nagrody na XIX Konkursie Chopinowskim)
Program:
Utwory Fryderyka Chopina:
- Preludium Des-dur op. 28 nr 15 [6']
- Walc As-dur op. 34 nr 1 [6']
- Scherzo cis-moll op. 39 [10']
- Barkarola Fis-dur op. 60 [10']
- Polonez-Fantazja As-dur op. 61 [15']
- Ballada f-moll op. 52 [12']
- III Sonata fortepianowa h-moll op. 58 [30']
- Allegro maestoso
- Scherzo
- Largo
- Finale
Prowadzenie koncertu: Marcin Majchrowski (Polskie Radio)
Shiori Kuwahara jest absolwentką uczelni muzycznych w Tokio i w Berlinie oraz laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2021), Królowej Elżbiety w Brukseli (2025) czy im. Ferruccia Busoniego w Bolzano (2019). Występowała w krajach Europy, Ameryki i Azji; na estradach włoskich, niemieckich, amerykańskich czy koreańskich.
Podczas XIX Konkursu Chopinowskiego szybko zdobyła sympatię publiczności i przyciągnęła uwagę krytyków, którzy już od pierwszego etapu upatrywali w niej jednej z faworytek do zdobycia najwyższych nagród. Komplementowano ją za pianistyczną dojrzałość, umiejętność konstruowania narracji większych form oraz mocny, symfoniczny wręcz dźwięk. Ostatecznie Kuwahara została laureatką czwartej nagrody, ex aequo z Chinką Lü Tianyao.
Podczas swojego łódzkiego recitalu Kuwahara zaprezentuje różnorodny chopinowski repertuar, który ukaże wiele odcieni muzyki największego polskiego kompozytora. Trzy dni później, 19 czerwca, podczas wieczoru wieńczącego sezon artystyczny 2025/26, japońska pianistka wykona I Koncert fortepianowy e-moll wraz z łódzkimi filharmonikami pod kierunkiem Pawła Przytockiego.
na zdjęciu u góry: Shiori Kuwahara, materiały promocyjne artystki
Występ Shiori Kuwahary podczas III etapu XIX Konkursu Chopinowskiego w Warszawie:
Shiori Kuwahara Chopinowski
Zapraszamy też na wieczór wieńczący sezon artystyczny 2025/26, podczas którego Shiori Kuwahara wykona I Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina: