Lorem ipsum
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo do druku
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Die Tournee - Orkiestra Symfoniczna FŁ zagra w Niemczech

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej wyjeżdża na tournée do Niemiec. Po zakończeniu sezonu artystycznego w macierzystej instytucji muzycy dadzą trzy koncerty podczas niemieckich festiwali muzyki klasycznej. Repertuar zawiera utwory kompozytorów polskich: Aleksandra Tansmana i Mieczysława Wajnberga.

Pierwszy występ będzie miał miejsce w ramach festiwalu Brandenburgische Sommerkonzerte (Brandenburskie Koncerty Letnie), odbywającego się corocznie od połowy czerwca do połowy września w historycznych miejscach Brandenburgii. 21 czerwca w kościele Mariackim w Beeskow muzycy zagają Wariacje na temat Frescobaldiego Aleksandra Tansmana, XIII Koncert fortepianowy C-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz IV Symfonię G-dur Gustava Mahlera. Przy fortepianie zasiądzie Magdalene Ho, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Clary Haskil w Vevey w Szwajcarii w 2023 roku (Clara Haskil International Piano Competition), obecnie studentka Royal College of Music w Londynie. Partie solowe symfonii Mahlera wykona sopranistka Hanna Sosnowska-Bill, współpracująca między innymi z Warszawską Operą Kameralną i Operą Narodową.

Dwa kolejne koncerty odbędą się w ramach Musikfestispiele Saar (Muzycznego Festiwalu Saary) – międzynarodowego festiwalu muzyki klasycznej, organizowanego corocznie wiosną w regionie Saary. Występ w kaplicy św. Józefa w Mettlach (23 czerwca) będzie miał charakter kameralny: wystąpi Tansman String Quartet, złożony z instrumentalistów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. W ich wykonaniu zabrzmią utwory Dmitrija Szostakowicza (Kwartet smyczkowy c-moll op. 110), Franza Schuberta (Kwartet smyczkowy d-moll „Śmierć i dziewczyna”) oraz Aleksandra Tansmana (Tryptyk).

Ostatni koncert tournée odbędzie się w sali kongresowej w Saarbrücken. Melomani wysłuchają Wariacji na temat Frescobaldiego Aleksandra Tansmana, Koncertu wiolonczelowego c-moll op. 43 Mieczysława Wajnberga i IV Symfonii G-dur Gustava Mahlera. Solistkami wieczoru będą Hanna Sosnowska-Bill oraz Astrig Siranossian, laureatka pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego.

Podczas tournée Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej będzie występować pod kierunkiem dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego.

na zdjęciu u góry: Orkiestra Symfoniczna FŁ, fot. Dariusz Kulesza

Koncert Filharmonii Łódzkiej jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Inspirująca" 2026–2027

#inspiringculturePoland

#inspiringculture