Kolory Polski

Czas na kolejną, 26. już edycję Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”!
Po ubiegłorocznym, hucznym świętowaniu 25. edycji, w tym roku mamy Państwu do zaproponowania wiele nowego: nowe miejsca, nowe zespoły i artyści, nowe imprezy towarzyszące. Mamy nadzieję, że tak jak my nie mogą się Państwo doczekać kolejnego lata z Kolorami!
W tegorocznym repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie – na festiwalowych estradach reprezentowane będą m.in.: piosenka autorska (Wojciech Myrczek i reinterpretacje tekstów Wojciecha Młynarskiego), jazz (Michał Tokaj Quintet z utworami Andrzeja Trzaskowskiego), muzyka tradycyjna (tercet Michalove z Pomorza Środkowego) czy dawna (białostocki zespół DILETTO z programem poświęconym związkom XVII-wiecznej Polski z Italią). Usłyszymy zarówno artystów związanych na co dzień z Filharmonią Łódzką (m.in. nowo powstały kwintet dęty Modern Brass Łódź), jak i największe gwiazdy polskiego jazzu (Adam Bałdych, Krzysztof Herdzin, Henryk Miśkiewicz); nie zabraknie też znakomitych zespołów filharmonicznych (Filharmonia Sudecka).
Szczególne miejsce w programie zajmą utwory napisane specjalnie z myślą o tegorocznej edycji „Kolorów” – inspirowana „Ziemią obiecaną”, „Komediantką” i „Chłopami” „Suita reymontowska” Krzysztofa Falkowskiego, która wybrzmi w Lipcach w wykonaniu Falkowski Orkiestry i zespołu CHRUST, orkiestrowe aranżacje pieśni ludowych z regionu łódzkiego, które w Inowłodzu zagra obchodząca jubileusz dziesięciolecia działalności Grohman Orchestra oraz dialogująca z sonetami Antonia Vivaldiego poezja prof. Jerzego Jarniewicza, który będzie gościem specjalnym koncertu Tansman String Quartet w Paradyżu. Jak co roku, festiwal zwieńczy koncert finałowy w sali koncertowej FŁ. Tym razem uświetni go występ łódzkiego Big Bandu Fabryka, który wraz z gośćmi specjalnymi – Henrykiem Miśkiewiczem i Krystyną Prońko – zabierze nas w podróż po historii polskiego swingu.
Na festiwalowej mapie znajdzie się kilka zupełnie nowych miejsc – prawdziwych turystycznych perełek województwa łódzkiego: neogotycka świątynia w Złakowie Kościelnym, przyciągająca wzrok wśród okolicznych rozlewisk, amfiteatr w Smardzewicach, z którego roztacza się wspaniały widok na Zalew Sulejowski czy nowoczesny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy nad zbiornikiem w Lisowicach. Nie zabraknie też lokalizacji doskonale znanych publiczności „Kolorów”: malowniczych ruin Zamku Kazimierzowskiego w Inowłodzu czy barokowego, pobernardyńskiego zespołu klasztornego w Paradyżu.

Mapa festiwalu:
Organizatorzy, sponsorzy, patroni medialni i partnerzy w regionie:
