O nas
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
Na estradzie Filharmonii Łódzkiej najczęściej występuje Orkiestra Symfoniczna FŁ. Zapraszane są również zespoły z innych miast Polski oraz z zagranicy: Deutsche Symphony Orchester Berlin, Shanghai Symphony Orchestra, Orkiestra XVIII Wieku czy Concerto Italiano. Oprócz koncertów symfonicznych instytucja proponuje melomanom recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej, a od niedawna również koncerty organowe. Do dzieci skierowane są warsztaty muzyczne prowadzone metodą Carla Orffa „Odkrywcy Muzyki” oraz inspirowane metodą E. E. Gordona warsztaty dla maluszków do lat trzech „Baby Boom Bum”. W czasie wakacji corocznie odbywa się Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” docierający w najpiękniejsze zakątki województwa łódzkiego. Gratką dla miłośników opery są regularne transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, które FŁ wprowadziła jako pierwsza instytucja w Polsce. Filharmonia Łódzka jest także pierwszym miejscem na świecie, gdzie w jednej sali koncertowej zabrzmiały dwie pary organów: barokowe oraz romantyczne.
Od 2010 roku działa przy filharmonii „Chór dla (nie)opornych”, do którego może zapisać się każdy, niezależnie od posiadanych umiejętności muzycznych, a od 2024 roku - złożona z muzykujących melomanów CZYŻby Orkiestra. W sezonie 2024/2025 zaprosimy Państwa na spotkania nowego cyklu edukacyjnego - matinée, czyli niedzielne poranki koncertowe dla dorosłych, podczas których zaprezentujemy dzieła z kanonu literatury muzycznej w przystępny sposób, wspólnie ucząc się świadomego ich słuchania.
Od 1984 roku Filharmonia Łódzka nosi imię Artura Rubinsteina – wybitnego pianisty-wirtuoza urodzonego w Łodzi, który wielokrotnie występował z orkiestrą ze swojego rodzinnego miasta i to z nią dał jeden z ostatnich w swojej karierze koncertów.
Informacja o sposobie funkcjonowania instytucji, repertuar, historia
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina to jedyna filharmonia w województwie łódzkim. Łączy tradycję z nowoczesnością, proponując melomanom koncerty, wydarzenia edukacyjne i materiały online.
Na estradzie najczęściej występuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej. Często koncertuje pod batutą dyrektora artystycznego Pawła Przytockiego. Zapraszane są również zespoły, dyrygenci i soliści z innych miast Polski oraz z zagranicy. W Filharmonii odbywają się koncerty symfoniczne, oratoryjne, chóralne, kameralne, recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej i koncerty organowe. Działający od 1969 r. zawodowy chór mieszany (obecnie pod kierunkiem Artura Kozy) bierze udział w wykonaniu dzieł oratoryjnych oraz daje samodzielne występy a cappella. W czasie wakacji corocznie organizowany jest Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który łączy aspekt artystyczny z lokalną turystyką; w roku 2024 odbędzie się jubileuszowa, 25. edycja tej imprezy. Gratką dla miłośników opery są regularne transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, które FŁ wprowadziła jako pierwsza instytucja w Polsce. Filharmonia Łódzka jest także pierwszym miejscem na świecie, gdzie w jednej sali koncertowej znajduje się dwoje niezależnych organów: barokowe i romantyczne.
Instytucja prowadzi bogatą działalność upowszechnieniową i popularyzatorską: do dzieci skierowane są warsztaty muzyczne „Odkrywcy Muzyki” i „Baby Boom Bum”, grupy zorganizowane uczniów w różnym wieku mogą brać udział w zajęciach „Filharmonia z Klasą”; działa amatorski Chór dla (nie)opornych; w mediach społecznościowych oraz na portalu „Drzwi do kultury” publikowanych jest wiele ciekawych materiałów edukacyjnych.
Budynek Filharmonii Łódzkiej, otwarty 20 lat temu, powstał w miejscu dawnego gmachu: Domu Koncertowego Ignacego Vogla. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bilety można kupować w kasach stacjonarnych i online. Stali bywalcy mają do wyboru wiele rodzajów abonamentów i karnetów.
Początki Filharmonii Łódzkiej sięgają 1915 roku i wiążą się z działalnością Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. Od 1984 roku instytucja nosi imię Artura Rubinsteina – wybitnego pianisty-wirtuoza urodzonego w Łodzi. Od 2011 r. dyrektorem filharmonii jest Tomasz Bęben.
Filharmonia Łódzka to instytucja kultury samorządu województwa łódzkiego, współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.