Lorem ipsum
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo do druku
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego

Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021 – 2027.

Wartość projektu:

Wartość całkowita: 100 922 500, 00 PLN

Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 49 723 071,89 zł (wartość dofinansowania: 49,27% całkowitej wartości projektu) #FunduszeEuropejskie

Opis projektu

Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego będzie nowym związanym z kulturą miejscem na mapie Łodzi i regionu. Pozwoli na obcowanie z muzyką i poznawanie zagadnień z nią związanych wszystkim osobom zainteresowanym, niezależnie od wieku i poziomu umiejętności. 

Centrum Edukacji Muzycznej (CEM) pozwoli lepiej realizować cele działalności Filharmonii Łódzkiej, wśród których znajduje się edukowanie lokalnej i regionalnej społeczności. Dzięki ciekawym, nowoczesnym formom edukacyjnym chcemy pokazywać możliwości, jakie daje kontakt z muzyką w różnych formach i na różnych poziomach percepcji. Pozwoli to na rozwijanie wrażliwości estetycznej adresatów działań CEM oraz będzie sprzyjać poszerzaniu grona odbiorców oferty koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Oferta CEM będzie dostosowana do potrzeb osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych. 

Realizacji celów – edukacyjnych, upowszechnieniowych, estetycznych – będzie służyć nowoczesny budynek Centrum, który zaoferuje odbiorcom nowoczesne przestrzenie o powierzchni ponad 5 tys. m2. Znajdą się tam między innymi: sala wielofunkcyjna, sale warsztatowe, foyer z miejscami do relaksu, kabinami odsłuchowymi oraz ekspozycjami prezentującymi zagadnienia muzyczne. CEM powstanie w dawnym budynku kina Bałtyk, który zostanie rozbudowany i połączony z obecnym gmachem Filharmonii.  Projekt Centrum zakłada też zaprojektowanie przestrzeni wypełnionej zielenią na wolnym powietrzu, która przekształci zaplecze techniczne Filharmonii w charakterystyczny dla Łodzi podwórzec. Edukacja muzyczna na najwyższym poziomie wymaga profesjonalnego wyposażenia. W CEM znajdą się nowoczesny sprzęt elektroakustyczny, instrumenty muzyczne, pomoce dydaktyczne. 

W CEM będą się odbywać miedzy innymi warsztaty umuzykalniające, koncerty łączące różne style muzyczne (muzyka klasyczna, filmowa, pop, muzyka z gier komputerowych, opera itp.), zimowe i letnie półkolonie dla dzieci. W sali kinowej będą wyświetlane filmy o tematyce muzycznej. Organizowane będą także koncerty wyjazdowe do miejscowości województwa łódzkiego. Pracownicy Centrum będą prowadzić dynamiczną i nowoczesną działalność online. Ofertę uzupełnią sklepik i kawiarnia. 

Budowa Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego została uznana za jeden z kluczowych projektów regionu. Budowa finansowana jest z budżetu Unii Europejskiej przy wkładzie własnym zapewnionym przez Województwo Łódzkie. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie 2025 i 2026 roku. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w połowie 2028 roku.

Grupy docelowe

Głównymi odbiorcami projektu będą mieszkańcy regionu łódzkiego oraz odwiedzający go turyści. Oferta będzie uwzględniała potrzeby następujących grup odbiorców:

  1. Przedszkolaki i uczniowie do 10. roku życia
  2. Uczniowie powyżej 10. roku życia
  3. Rodziny z dziećmi ze szczególnym uwzględnieniem oferty dla rodziców i opiekunów
  4. Osoby nie posiadające dzieci
  5. Seniorzy – osoby powyżej 60. roku życia, o zróżnicowanych możliwościach finansowych
  6. Mieszkańcy mniejszych miejscowości regionu 
  7. Turyści
  8. Uczniowie i studenci szkół muzycznych (możliwość wolontariatu i innych form współpracy)
  9. Profesjonalni muzycy
  10. Osoby z niepełnosprawnościami oraz o specjalnych potrzebach edukacyjnych 
  11. Osoby niezwiązane z muzyką, chcące poszerzyć swoją wiedzę na jej temat

Centrum Edukacji Muzycznej będzie oferować aktywności zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Oferta będzie uwzględniać potrzebę niedyskryminacji ze względu na płeć. 

Cele projektu 

Główny cel projektu został zdefiniowany jako wzmocnienie roli kultury w regionie. Zdefiniowano następujące cele szczegółowe:

  1. Stworzenie możliwości obcowania z kulturą wysoką każdemu niezależnie od wieku, wykształcenia i dotychczasowych doświadczeń kulturalnych
  2. Oferowanie zajęć rozwijających zainteresowania muzyczne dzieci i dorosłych, w atrakcyjnej formie z uwzględnieniem najnowszej wiedzy metodycznej oraz z wykorzystaniem najnowszych technologii
  3. Oferowanie zajęć umożliwiających rozwój umiejętności muzycznych traktowanych jako hobby
  4. Oferowanie zajęć o tematyce muzycznej uzupełniających edukację szkolną, uwzględniających treści z podstawy programowej przedmiotów szkolnych
  5. Promowanie kontaktu z muzyką jako wartościowej formy spędzania czasu wolnego i relaksu (także przy założeniu traktowania muzyki jako odpowiednio dobranego tła)
  6. Popularyzacja wiedzy o muzyce w atrakcyjnej formie (kino, wystawy multimedialne, zwiedzanie budynku filharmonii itp.)
  7. Stworzenie platformy wymiany doświadczeń artystycznych i edukacyjnych dla osób zawodowo związanych z muzyką
  8. Oferowanie zajęć doskonalących umiejętności merytoryczne i metodyczne dla nauczycieli muzyki
  9. Wzbogacenie treści dostępnych online w zakresie informacji edukacyjnych oraz upowszechnieniowych
  10. Wzmacnianie wizerunku Filharmonii Łódzkiej jako instytucji otwartej i przyjaznej
  11. Wzbogacenie oferty Łodzi i regionu w zakresie turystyki kulturalnej
  12. Wzbogacenie tkanki architektonicznej Łodzi poprzez nadanie nowej funkcji budynkowi, który niegdyś odgrywał istotną rolę w życiu kulturalnym miasta. Nawiązanie poprzez wystrój wnętrza do historii Łodzi i Filharmonii Łódzkiej (wystrój foyer ma nawiązywać do fasady dawnego teatru Thalia, zbudowanego w latach 80. XIX w. przez Ignacego Vogla, późniejszego twórcę Domu Koncertowego)
Efekty/rezultaty

Głównym efektem działalności Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego ma być wzmocnienie roli kultury w regionie. Planowane rezultaty celów szczegółowych przedstawiają się następująco:

  1. Wykreowanie miejsca umożliwiającego obcowanie z kulturą wysoką każdemu niezależnie od wieku, wykształcenia i dotychczasowych doświadczeń kulturalnych.
  2. Prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania muzyczne dzieci i dorosłych. 
  3. Prowadzenie zajęć umożliwiających rozwój umiejętności muzycznych traktowanych jako hobby. Wzmacnianie zainteresowań muzycznych mieszkańców Łodzi i regionu.
  4. Wzbogacenie szkolnej edukacji muzycznej dzięki prowadzeniu zajęć dla grup zorganizowanych uwzględniających treści z podstawy programowej
  5. Wypracowanie form promowania kontaktu z muzyką jako wartościowej formy spędzania czasu wolnego i relaksu (także przy założeniu traktowania muzyki jako odpowiednio dobranego tła)
  6. Prowadzenie działań popularyzujących wiedzę o muzyce w atrakcyjnej formie (kino, wystawy multimedialne, zwiedzanie budynku filharmonii itp.).
  7. Wykształcenie form komunikacji stanowiących platformę wymiany doświadczeń artystycznych i edukacyjnych dla osób zawodowo związanych z muzyką.
  8. Prowadzenie zajęć dla nauczycieli muzyki, doskonalących ich umiejętności merytoryczne i metodyczne.
  9. Umieszczanie w przestrzeni internetu edukacyjnych i upowszechnieniowych treści związanych z muzyką. Współtworzenie przestrzeni online jako miejsca dla osób poszukujących wartościowych treści 
  10. Postrzeganie Filharmonii Łódzkiej jako instytucji otwartej i przyjaznej przez łodzian, mieszkańców regionu oraz osoby z innych województw i z zagranicy.
  11. Umocnienie wizerunku Łodzi i regionu jako atrakcyjnej destynacji dla osób uprawiających turystykę kulturalną.
  12. Odnowienie budynku, który niegdyś pełnił istotną rolę w życiu kulturalnym Łodzi, a następnie przez wiele lat stał pusty. Nadanie mu nowych funkcji. Wzbogacenie tkanki architektonicznej Łodzi poprzez realizację projektu wartościowego architektonicznie i estetycznie, nawiązującego do historii miasta. 

rolka briefing prasowy Bałtyk Centrum Edukacji Muzycznej CEM