Lorem ipsum
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo do druku
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Krauze i Paleczny na 110 lat Orkiestry Symfonicznej FŁ

Koncerty symfoniczne
14 lutego 2025, piątek, 19:00
Ceny biletów: od 26 do 55 PLN
Wykonawcy:
  • Paweł Przytocki- dyrygent
  • Piotr Paleczny – fortepian
  • Orkiestra Symfoniczna FŁ
Program:
  • Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy d-moll nr 20 KV 466 [30']
    • Allegro
    • Romanze
    • Rondo, Allegro assai
  • Zygmunt Krauze - „De arte, de homine” (prapremiera)

17 lutego mija dokładnie 110 lat od pierwszego koncertu Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, poprzedniczki Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Odbył się on w  nieistniejącym dziś gmachu Teatru Wielkiego przy ul. Konstantynowskiej (dziś ul. Legionów), a zespół liczący około 60 muzyków wykonał podczas niego pod batutą Tadeusza Mazurkiewicza m.in. uwerturę „Coriolan” Ludwiga van Beethovena i poemat symfoniczny „Finlandia” Jeana Sibeliusa.

Prezentem dla Filharmonii Łódzkiej na te symboliczne urodziny będzie prapremiera utworu Zygmunta Krauzego, skomponowanego specjalnie na tę okazję. „De arte, de homine” nawiązuje do postaci Władysława Strzemińskiego, twórcy unizmu, którą to koncepcję z dzieł wizualnych Krauze przeniósł na grunt muzyki. Utwory unistyczne komponował w latach 50. i 60. Obecnie artysta podkreśla, że najważniejszy jest dla niego osobisty stosunek do tworzonych dzieł. - To będzie kompozycja dwuczęściowa, nawiązująca wprost do moich łódzkich doświadczeń i inspiracji w postaci twórczości i osoby Władysława Strzemińskiego. W pierwszej części pokazuję wspaniałą, wizjonerską ideę jego sztuki unistycznej, a w drugiej skupiam się na jego życiu – okropnym, dramatycznym, pełnym bólu, konfliktów i trudności. Kontrasty będą budowały ten utwór – zapowiada Krauze.

W programie wieczoru znajdzie się także występ Piotra Palecznego, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, laureata i jurora prestiżowych międzynarodowych konkursów, ambasadora kultury polskiej za granicą. W jego wykonaniu usłyszymy Koncert fortepianowy d-moll Mozarta – utwór o nietypowym dla tego twórcy mrocznym charakterze i narracji pełnej napięć. Koncert ten wywarł znaczący wpływ na wielu kompozytorów, m.in. Beethovena. 

Zygmunt Krauze, fot. Dariusz Kulesza

Posłuchaj Koncertu fortepianowego d-moll nr 20 KV 466 Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu Emanuela Axa i Orkiestry Symfonicznej Radia Heskiego pod kierunkiem Davida Afkhama:

Koncert fortepianowy d-moll Mozarta

Wystawy, koncerty i praca ze studentami, ale też młodzieńcze miłości, wieczory w Honoratce i ping-pongowe triumfy – Zygmunt Krauze o swoich wspomnieniach związanych z Łodzią.

Ogromna niepewność, problemy finansowe i walka o przetrwanie. Przeczytaj więcej o trudnych początkach i pierwszych miesiącach funkcjonowania Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej w tekście dr Anety Stawiszyńskiej w zakładce „Historia”:

O utworze „De arte, de homine” komponowanym dla Filharmonii Łódzkiej, ale też o nowych operach i artystycznych przekonaniach - Zygmunt Krauze w rozmowie z Dorotą Szwarcman opublikowanej na łamach „Polityki”.