Lorem ipsum
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo do druku
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sałajczyk gra Paderewskiego

Koncerty symfoniczne
23 maja 2025, piątek, 19:00
Ceny biletów: od 43 do 70 PLN
Wykonawcy:
  • Piotr Sałajczyk – fortepian
  • Alexandr Iradyan – dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna FŁ
Program:
  • Robert Schumann - Uwertura, scherzo i finał E-dur op. 52 [18']
  • Ignacy Jan Paderewski - Koncert fortepianowy a- moll op. 17 [40']
    • Allegro
    • Romanza. Andante
    • Allegro molto vivace

PRZERWA

  • Piotr Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36 [42’]
    • Andante sostenuto - Moderato con anima
    • Andantino in modo di canzone
    • Scherzo: Pizzicato ostinato
    • Finale: Allegro con fuoco

Prowadzenie koncertu: Agata Kwiecińska (Polskie Radio)

„Dzieło Paderewskiego ma tematy śliczne, pełne serdeczności w pierwszej mazurowej części, poetyczne w Romansie, pełne namiętności w Finale, orkiestra nieraz łączy się z fortepianem w dowcipnych kombinacjach, sam zaś solowy instrument traktowany jest wybornie” – pisał krytyk Jan Kleczyński po pierwszym warszawskim wykonaniu Koncertu fortepianowego a-moll Ignacego Jana Paderewskiego. Utwór ten miał w repertuarze sam kompozytor, wykonując go wielokrotnie podczas światowych tournées. Muzyka podkreśla polskość swego twórcy dzięki motywom kujawiakowym w części pierwszej i stylizacji krakowiaka w finale. Utwór, przez wiele lat niemal zapomniany, a ostatnio słusznie przywracany życiu koncertowemu, przedstawi Piotr Sałajczyk. Laureat Fryderyka i nagrody Orfeusz, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”, chętnie wykonuje zarówno muzykę najnowszą, jak i nieznane dzieła polskiego romantyzmu. W odróżnieniu od Koncertu Paderewskiego, który wyszedł spod pióra młodego twórcy, IV Symfonia Piotra  Czajkowskiego to dzieło naładowane bolesnymi emocjami późniejszego okresu życia. Nasycona dramatyzmem, nawiązuje do Piątej Beethovena. Ma charakter autobiograficzny, o czym świadczy powracający nieubłaganie motyw fatum, które, jak zwierzał się Czajkowski, nie pozwalało mu cieszyć się życiem. 

O 18:15 zapraszamy do Sali Kameralnej im. Henryka Czyża na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Agata Kwiecińska.

Piotr Sałajczyk, fot. Karolina Sałajczyk

Posłuchaj koncertowej playlisty!

Sałajczyk playtista