Szymanowski / Lutosławski reinterpreted. Elektronika w FŁ
Wykonawcy:
- Wojciech Urbański - kierownictwo muzyczne, aranżacja, syntezator modularny
- Krzysztof Falkowski - aranżacja, orkiestracja, dyrygent
- Stanisław Słowiński - aranżacja, skrzypce solo
- Józef Rusinowski - aranżacja, perkusja, fortepian, wibrafon
- Jan Sanejko - aranżacja
- Michał Sławecki - kontratenor
- Adrianna Wadoń, Monika Sobkiewicz-Hirsch - skrzypce
- Agnieszka Dobrzyńska, Maria Sochoń-Błaszczyk - altówki
- Magdalena Kozber-Żarów, Klaudia Fedyryszyn - wiolonczele
- Marek Pospieszalski - saksofon tenorowy
- Alan Turonek - trąbka, flugelhorn
- Szymon Frankowski - gitara basowa, kontrabas
Program:
- Wojciech Urbański – „Reinterpreted” na syntezatory na motywach Szymanowskiego i Lutosławskiego
Podczas wieczornego koncertu kameralnego Wojciech Urbański planuje zderzenie najbardziej szlachetnego z instrumentów elektronicznych – syntezatora modularnego – z kameralnym zespołem instrumentów orkiestrowych oraz organami. Syntezator modularny pozwala na tworzenie bogatych i złożonych dźwięków dzięki modułowej konstrukcji, dając kompozytorowi artystyczną swobodę w kreowaniu nowych brzmień. Urbański wykorzysta go do tworzenia tekstur dźwiękowych, które będą nawiązywać do eksperymentów harmonicznych Karola Szymanowskiego. Przez modulowanie częstotliwości i amplitudy dźwięku, syntezator będzie mógł naśladować skomplikowane współbrzmienia i mikropolifonie charakterystyczne dla twórczości tego kompozytora. W kontekście twórczości Witolda Lutosławskiego, Urbański skupi się na technice wprowadzającej do utworu elementy przypadkowości w granicach ściśle określonej struktury. Dzięki syntezatorowi modularnemu, Urbański będzie mógł generować losowe sekwencje dźwiękowe, które mimo przypadkowego charakteru, będą kontrolowane przez artystę w czasie rzeczywistym. W ten sposób nie tylko odda hołd tym wielkim kompozytorom, ale i pokaże, jak ich twórczość może być inspiracją dla nowoczesnych, technologicznie zaawansowanych form artystycznego wyrazu.
Wojciech Urbański to kompozytor i producent muzyczny, laureat Fryderyka 2022 oraz głównej nagrody na Festiwalu Muzyki Filmowej 2022, dyrektor muzyczny Gali Bestsellerów Empiku 2022, koncertu Gali Zamknięcia Festiwalu OFF Camera czy trasy „Tribute to Krzysztof Krawczyk” na Męskim Graniu 2022. Twórca muzyki do filmów takich jak „Hiacynt”, „Fanfik” czy „Lewandowski Nieznany” stale współpracujący z platformami Netflix, HBO, Amazon czy BBC. Multi-platynowy producent i aranżer nagrań, takich jak „Rojst97 - Ostatni” Tymka i Brodki, lub „Zabierz tę Miłość” Julii Wieniawy i Macieja Musiałowskiego. Wyprodukował albumy „Mogło być nic” Kwiatu Jabłoni oraz „Odrodzenie” Tymka, współtworzy także ceniony na scenie elektronicznej duet RYSY. Dodatkowo, Wojciech Urbański jest założycielem Dyspensa.AI, projektu badawczego, który monitoruje rozwój sztucznej inteligencji w dziedzinie dźwięku oraz muzyki.
O 18:15 zapraszamy do Sali Kameralnej im. Henryka Czyża na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Michał Marchlewski.
Wojciech Urbański, fot. Adam Słaboń