Lipiec '24

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
31
1
2
3
4
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

11 czerwca 2024, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:
Fauré Quartett w składzie: Erika Geldsetzer – skrzypce, Sascha Frömbling – altówka, Konstantin Heidrich – wiolonczela, Dirk Mommertz – fortepian
Elias Grandy – dyrygent
Robert-Schumann-Philharmonie w Chemnitz

 

Program:
Grażyna Bacewicz (opr. Krzysztof Urbański) – Scherzo na orkiestrę [4’]

Aleksander Tansman – III Symfonia koncertująca [25’]
Sinfonia. Allegro con anima – Con moto
Tempo americano. Allegro molto
Andante pesante. Crotchet = 66 – Più lento
Finale. Allegro molto – Meno mosso – Allargando

***

Anton Bruckner – V Symfonia B-dur WAB 105 [80’]
Introduction (Adagio) – Allegro
Adagio. Sehr langsam
Scherzo, Molto vivace (Schnell)
Finale. Adagio

 

Dla łodzian wystąpią muzycy Filharmonii Roberta Schumanna – jednej z najbardziej tradycyjnych orkiestr w Niemczech. Jej siedzibą jest Chemnitz (w latach 1953–1990 Karl-Marx-Stadt), położone w południowo-wschodnich Niemczech nad rzeką Chemnitz, po Lipsku i Dreźnie trzecie co do wielkości miasto Saksonii. Orkiestra, założona w 1833 roku jako orkiestra miejska, koncertowała z tak wybitnymi dyrygentami, jak Richard Strauss, Otto Klemperer, Bruno Walter, a w ostatnich latach – Hermann Bäumer, Stefan Blunier, Michail Jurowski czy Stefan Soltész. Orkiestra występowała gościnnie m.in. w Nowym Jorku, Wenecji, Rzymie, Tonhalle Zurich i wiedeńskim Musikverein. Oprócz występów w operach, operetkach, musicalach i baletach do zadań orkiestry należą regularne koncerty symfoniczne i wieczory muzyki kameralnej oraz inne koncerty z większymi i mniejszymi zespołami. Szczególną rolę w programie orkiestry zajmuje praca z dziećmi i młodzieżą. Saksończycy wystąpią pod batutą młodego niemieckiego dyrygenta Eliasa Grandy, który wiosną przyszłego roku obejmie stanowisko głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Sapporo.

Na program złożą się utwory kompozytorów polskich związanych z Łodzią i niemieckich. Scherzo Grażyny Bacewicz to utwór młodzieńczy, utrzymany w witalistyczno-etiudowym stylu. Partie solowe Symfonii Koncertującej Aleksandra Tansmana wykona niemiecki Fauré Quartett. Symfonia, skomponowana na zamówienie królowej Elżbiety Belgijskiej, miała swe prawykonanie w Brukseli podczas wspólnego koncertu dwóch cenionych kompozytorów – tym drugim był Ravel. Ten ciekawy utwór łączy elementy bluesa, jazzu, muzyki filmowej i polskiego folkloru. V Symfonia Antona Brucknera, której charakter najlepiej oddają nieformalne przydomki: była zwana „Tragiczną”, „Świątynią wiary” lub „Pizzicato”, a sam kompozytor określał ją mianem „Fantastycznej”.

 

Robert-Schumann-Philharmonie, fot. Nasser Hashemi

Archiwum koncertoweArchiwum informacji